Прометрин
Прометрин - активна речовина гербіцидів ґрунтової системної дії та одна з найпопулярніших речовин класу триазинів. Являє собою кристалічну білу речовину з неприємним слабким запахом. Важко розкладається при високій температурі та дії ультрафіолету. Препарати на основі прометрину використовують у сільському господарстві в боротьбі з проростками дводольних і злакових бур'янів у посівах культур.
Дія на бур'янисті рослини
Речовина має високу гербіцидну активність із ґрунтовою та системною дією. За інструкцією, препарати з прометрином використовують до посіву, в той самий час або до проростання культур - проти однорічних дводольних і злакових бур'янів. Речовина швидко всмоктується корінням бур'янів і переміщується в пагони та листя. Гербіцидна дія прометрину настає вже на 2-4 добу після проростання бур'янів, а через 7-12 діб вони повністю гинуть. Максимальна ефективність знищення бур'янів проявляється в добре зволоженому ґрунті. Токсична дія препарату, в т. ч. прометрину 500 г/л, триває впродовж одного вегетаційного періоду і не впливає на наступні рослини в сівозміні. Але за сухого літа на оброблених ділянках тієї ж осені не варто сіяти озимі культури та трави-багаторічники. Захисна дія може зберігатися до 12 тижнів за сприятливих погодних умов.
Механізм дії
З ґрунту речовина проникає в коріння бур'янів і рухається по ксилемі у верхні частини пагонів і в листя. На вже пророслих бур'янах дія препарату відмічається на листках. У процесі поглинання компонента в клітинах бур'яну блокується фотосинтез, рослина перестає розвиватися, всихає і гине.
Симптоми пошкодження
Відзначається гальмування росту, вицвітання і втрата пружності листя, в'янення і загибель.
На які бур'яни діє
За інструкцією, застосовувати прометрин можна проти однорічних бур'янів: лобода біла, гірчиця польова, чорний паслін, рутка, гулявник, мокриця, портулак, грицики, жабрій, польова фіалка а також проти злакових: мишій, куряче просо, щириця, гірчак, та багато інших.
Особливості застосування
Купити прометрин і застосовувати його проти проростання бур'янів рекомендується методом обприскування в посівах сої, гороху, картоплі, коріандру, моркви, кормових квасолі та бобів, кукурудзи, селери, кропу, петрушки та інших культур. Прометрин розводять у різних концентраціях залежно від складу та засміченості ґрунту. Важливо! Прометрин має широкий спектр дії, проте його не можна використовувати для обробки на сходах моркви, пучки якої вирощуються на продаж. Стиглу культуру після обробки ґрунту дозволено використовувати в їжу не раніше 4-х місяців з моменту використання гербіциду, а картоплю - через 3 місяці. Детальніше, як користуватися прометрином, зазначено в інструкціях препарату з діючою речовиною. Норма витрати прометрину на гектар землі - відрізняється. Наприклад, у легкому піщаному ґрунті застосовують малі дози, на високогумусних важких ґрунтах - високі. Витрата прометрину для картоплі, зелені, бобових, олійних та ін. культур також різна і вказується виробником. Ціна прометрину залежить від конкретного препарату, його обсягу, виробника і концентрації діючої речовини.
Стійкі види
Зазначається, що зонтичні, хрестоцвіті та губоцвіті бур'яни проявляють середню резистентність до речовини, а підмаренники є стійкими. Також зафіксовано стійкість у щириці Пальєра та горбкуватої, лисохвосту, тонконога однорічного, пажитниці багатоквіткової та польової редьки. Уникнути резистентності можливо через дотримання регламенту використання та чергування препаратів зі схожою дією.
Токсичність
Речовина є малонебезпечною для людей і бджіл, належить до 3 класу токсичності.