Комбіновані протруйники - це хімічні препарати для захисту посівного та садивного матеріалу від наземних шкідників і захворювань, що можуть перебувати в ґрунті або на поверхні насіння, бульб, цибулин. Вони містять активні речовини інсектицидної та фунгіцидної групи, відповідно, чинять комплексну дію під час передпосадкової обробки та в період появи сходів.
Склад, механізм дії
Протруйники комбінованого типу - багатокомпонентні препарати. До їхнього складу входять різні фунгіцидні та інсектицидні діючі речовини, наприклад, тирам, флудіоксоніл, тіаметоксам, ацетаміприд, тебуконазол, дифеноконазол тощо. Додатково можуть додаватися гербіциди та мікроелементи для підвищення захисних властивостей, якісних показників посівного матеріалу та стимуляції росту культур.
Комплексні засоби діють одразу на двох рівнях: створюють зовнішній бар'єр від шкідників і проникають у внутрішні тканини. Після обробки рослини розвиваються активніше і показують більш високу стійкість до негативних факторів. Комбінація інсектицидних і фунгіцидних активних речовин забезпечує всебічний захист від шкідливих організмів і долає їхню резистентність до одного препарату.
Переваги
Комбіновані засоби ефективні проти цілого спектра захворювань і комах: колорадського жука, дротяника, хруща, трипсів, попелиці, капустянки, молі, альтернаріозу, фітофторозу, парші, фузаріозу, кореневої гнилі тощо. Мають як профілактичні, так і лікувальні властивості. Вони відрізняються тривалим періодом захисної дії, підходять для безлічі садово-городніх культур і підвищують імунітет рослин протягом вегетації.
Переваги засобів:
скорочення кількості обробок посівного матеріалу (насіння одночасно отримує бар'єр від поширених хвороб і шкідників);
надійний захист рослин від шкідливих наземних організмів, грибкових і бактеріальних інфекцій, в'янення, опадання листя та інших проблем;
нормалізація фізіологічних процесів всередині рослинного організму;
підвищення стійкості культурних рослин до морозів і посухи;
висока токсичність для комах-шкідників і хвороботворних ґрунтових мікроорганізмів за цілковитої безпечності для людини і тварин;
поліпшення схожості та процесу розвитку кореневої системи;
проста дезінфекція поверхні насіння, бульб, цибулин;
підвищення природного імунітету рослин.
Досвідчені аграрії та грамотні городники-садівники стверджують, що використання інсектицидно-фунгіцидних засобів забезпечує отримання здорових, якісних сходів і допомагає зібрати багатий врожай (вищий на 50% і більше).
Застосування комбінованих протруйників
Комплексні протруйники - найефективніші препарати для одноразової обробки посівного і посадкового матеріалу. Вони мають комплексну дію і не потребують повторного використання, що спрощує передпосівну підготовку.
Спосіб застосування засобів залежить від препаративної форми. Випускаються порошки для сухого протруювання, суспензії, емульсії та концентрати для створення водних розчинів. За мокрого способу обробки насіння, цибулини, бульби замочують або обприскують, а потім висушують, за сухого - змішують із порошком, за напівсухого - збризкують невеликою кількістю розчину.
Під час роботи з комбінованими протруйниками слід дотримуватися дозувань, зазначених виробником. Приблизна витрата - 1,5 л на 10 кг цибулин або бульб, 1 л на 100 кг насіння. Перед застосуванням засобу рекомендується надіти захисний одяг і маску. Препарати відмінно підходять для більшості садово-городніх насаджень, але під час купівлі краще звіриться зі списком культур в інструкції.