Люфенурон
Люфенурон є діючою речовиною інсектицидів-інгібіторів вироблення хітину у шкідливих комах. Належить до хімічної групи бензамідів і фторорганічних сполук. Люфенурон - речовина кристалічної форми, без кольору і запаху. Добре розчиняється в органічних рідинах, майже не розчиняється у воді. Зберігає ефективність за ультрафіолету та сильного вітру, використовується самостійно та в бакових сумішах у сільському господарстві проти шкідливих комах.
Дія на шкідників
Люфенурон має високу інсектицидну активність. Найбільш ефективний у боротьбі з личинками лускокрилих. Чинить дію, що інгібує вироблення хітину, і паралельно блокує ембріогенез, чинячи стерилізуючий ефект. Тривалість дії люфенурона становить 20 діб і більше. Препарати мають вибірковий ефект проти шкідників і мають низьку токсичність для корисних комах.
Механізм дії
Люфенурон є інгібітором синтезу хітину, який впливає на вироблення ферментів хітинсинтетази. Речовина потрапляє трансоваріально або з їжею. У результаті линька припиняється, що призводить до загибелі личинок. Також пригнічуються ферменти в яйцях дорослих особин, блокуючи розмноження.
Симптоми пошкодження
Личинки перестають линяти, харчуватися і розвиватися. Порушується розвиток ембріонів, і личинки гинуть ще в яйці. Знижується фертильність самок, і популяція шкідників зменшується і повністю вимирає.
На яких комах діє
Препарати на основі люфенурона знищують покоління яблуневої плодожерки, колорадського жука та сарани. Максимальна контактна овіцидна і ларвіцидна активність речовини відзначається проти совки.
Особливості застосування
Речовина проявляє токсичність тільки для личинок і має сповільнену дію, за рахунок чого можливе деяке пошкодження культур. Тому важливо, щоб терміни обприскування збігалися з віком личинок, а дозування було суворо дотримано. Рекомендується обробляти рослини, коли комахи починають відкладати яйця. Речовина ефективна проти колорадів на картоплі, плодожерки - на яблунях, сарани - на пасовищах і луках. Також люфенурон використовується в комбінаціях з іншими речовинами. Наприклад, з тіаметоксамом і лямбда-цигалотрином використовується від хлібних блішок, трипсів, мух, попелиці на озимій та ярій пшениці, від п'явиць - на ячмені, довгоносиків і молі - на цукрових буряках. З феноксикарбом - від листовійки у виноградниках, з емамектином бензоату - проти совки та молі на томатах.
Стійкі види
Резистентність розвивається у молі капустяної та совки кукурудзяної листяної. Для профілактики необхідно застосовувати інсектициди з компонентами з різним механізмом дії та дотримуватися норм витрати в комбінаціях.
Токсичність
Речовина малотоксична для людини та бджіл, належить до 3 класу.