Метолахлор

Метолахлор є селективним системним гербіцидом і пестицидом, належить до хімічної групи хлорацетанілідів (хлорацетаміди, аміди). Речовина не має кольору і запаху, добре розчиняється в органічних рідинах і зберігає стабільність за температури до +300 С. Використовується в сільському господарстві для знищення однорічних злакових, дводольних бур'янів, що шкодять капусті та ін. культурам. Має повільну гербіцидну дію (від 3 до 5 тижнів), захист зберігається до 2 місяців.
Дія на шкідливі бур'яни
Речовина має системну дію, швидко проникає в клітини рослини та поширюється всередині. У результаті інгібується біосинтез жирних кислот і ліпідів, протеїну та флавоноїдів. Це пригнічує сірковогідрил-вмісні біомолекули ацетилкоферменту-А. Таким чином бур'яни втрачають вологу, здатність до фотосинтезу і гинуть.
Механізм дії
Коріння бур'янів поглинає речовину, яка рухається судинною системою до стебла та листя. Під дією метолахлору обмежується транспорт електронів у фотосинтезі, утворення протеїну та ліпідів. Це спричиняє зневоднення та відмирання коренів.
Симптоми пошкодження
У вегетуючих рослин припиняється ріст, пропадає зелений пігмент, зупиняється фотосинтез, і настає загибель.
На які бур'яни діє
Метолахлор застосовується при посівах кукурудзи, буряка цукрового, розсади капусти, озимого та ярого ріпаку, картоплі, кавунів, сої, соняшнику, гороху та ін. культур. Також речовина пригнічує ширицю, портулак городній, чорний паслін, глуху кропиву, жовтозілля, пташину гречку, осот, зірочник, рутку та ін. бур'яни. С-метолахлор знищує пажитницю, куряче і волосоподібне просо, мишій, лободу білу, грицики, росичку тощо.
Особливості застосування
Речовина використовується проти злакових однорічних однодольних, дводольних і широколистих бур'янів - найчастіше це метолахлор 960 г/л. Рекомендується вносити шляхом обприскування ґрунту після висадки розсади через 1-7 діб із поливом, а також до сходів ріпаку. За посушливої весни доцільне закладення в ґрунт на 3-5 см, внаслідок чого бур'яни гинуть під час проростання. У ґрунті речовина розкладається повністю за сезон, що виключає обмеження для посіву наступних культур.
Стійкі види
Деякі види бур'янів можуть проявити стійкість до дії препаратів з діючою речовиною гербіциду метолахлор. Наприклад, польова гірчиця, дика редька тощо. Тому рекомендують періодично змінювати склад препаратів згідно з інструкцією.
Токсичність
Препарати з метолахлором відносять до 3 класу токсичності для тварин, людини та бджіл.