Мідний купорос
Мідний купорос (сульфат міді) - діюча речовина з фунгіцидною, захисною та антисептичною дією, яку застосовують у сільському, підсобному господарстві та садівництві в боротьбі проти широкого спектра захворювань рослин. Мідний купорос розчинний у воді, являє собою речовину без запаху, кристалічної форми, синього, рідше білого кольору. Захисна дія становить 30 діб.
Дія на патогени
Мідний купорос має контактно-руйнівну дію, пригнічує життєдіяльність грибів і бактерій. Іони речовини порушують вироблення ферментів, ліпопротеїнів грибів і патогенних мікроорганізмів, процеси денатурації в клітинах патогенів.
Механізм дії
Іони мідного купоросу вступають в реакцію з комплексами ліпопротеїнів і ферментів у клітинах бактерій і грибків. У підсумку протоплазма необоротно трансформується. Відбувається денатурація білкових структур і їх розпад. У результаті живі клітини і сам організм - гинуть.
Симптоми пошкодження
Ураження патогенної мікрофлори видно за сповільненням і зупинкою поширення хвороби на листках і корінні рослин, а також відсутністю ознак зараження на молодому листі.
На які патогени та хвороби впливає
Мідний купорос має широкий спектр дії проти хвороб плодово-ягідних, овочевих культур і чагарників. Ефективний у боротьбі проти плямистостей, плісняви, борошнистої роси, аскохітозу, парші, гнилі, фітофтори, іржі та інших хвороб.
Застосування
У сільському господарстві сульфат міді використовується для захисту і лікування рослин від грибкових і бактеріальних інфекцій - бактеріози, плямистості тощо. Речовина застосовується на садових культурах - саджанцях і плодоносних деревах, овочах і виноградниках. Оскільки мідний купорос - активний фунгіцид, його також використовують у розчинах для передпосівного протруєння насіння гарбуза і томатів. Речовина ефективна для картоплі й томатів як підживлення під час поливу від дефіциту міді, а також профілактики та зупинки поширення фітофторозу. Ранньою весною за температури +5 ⁰С і вище розчином мідного купоросу поливають ґрунт проти футаріозу коренеплодів, гнилей томатів, чорної ніжки у капусти. Сульфат міді застосовують і для добрива на кислому і торф'янистому ґрунті для поліпшення росту рослин. Важливо: мідний купорос несумісний у розчинах із речовинами фосфорорганічної групи та препаратами, що розкладаються в лугу.
Стійкі види
Не викликає толерантності у патогенних організмів.
Токсичність
Мідний купорос належить до 3 класу токсичності для людини, однак під час роботи з розчином важливо дотримуватися техніки безпеки. Також речовина малонебезпечна для бджіл, але на період обприскування (20 годин) їх потрібно ізолювати на відстань 5 км.