Металаксил
Металаксил - активний компонент фунгіцидів, хімічного класу феніламідів, ефективний проти пероноспорових грибів, що паразитують на сільськогосподарських та інших рослинах. Речовина стійка в кислому і нейтральному середовищі. У чистому вигляді являє собою кристали бежеві або білого кольору. Препарати на основі металаксилу мають лікувальну та захисну дію проти гнилей, фітофтори та інших захворювань.
Дія на фітопатогени
Металаксил сорбується листям і корінням, переносячись акропетально до молодих пагонів і листя.Сучасні препарати з металаксилом складаються з енантіомерів - енантіомера-R (Металаксил-М) та енантіомера-S. Це забезпечує високу активність і тривалість дії, що проявляється після проникнення патогена в тканини рослини. Металаксил пригнічує активність поділу клітин і пригнічує постінфекційний розвиток грибів.Металаксил-М 350 г/л та інші препарати-протруйники з даною діючою речовиною націлені на знищення патогенів, що перебувають усередині та зовні насіння. Речовина здатна поширюватися в ґрунті і в період проростання поглинається корінням рослини.
Механізм дії
Речовина інгібує біосинтез РНК, призводячи до гальмування і порушення процесів мітозу. Клітини в організмі патогена перестають ділитися, і він гине.
Симптоми ураження
Фунгіцидна дія спостерігається по зупинці розповсюдження хвороби та переходу зараження на сусідні листки та пагони рослин. При протруєнні насіння відзначається здоровий розвиток сходів.
На які гриби та хвороби діє
Металаксил має фунгіцидну дію проти грибів-ооміцетів - збудників пероноспорозу, фітофторозу, мілдью, кореневих гнилей та дотідеоміцетів, що провокують альтернаріоз.
Застосування
Препаратами на основі металаксилу обприскують рослини у вегетаційний період і протруюють насіння. Препарати зі сполученням металаксилу та манкоцебу ефективні для забезпечення зовнішнього захисту. На рослині утворюється тонка плівка, яка запобігає проникненню інфекцій. Також рекомендується купити металаксил з манкоцебом проти мілдью - для винограду, проти фітофтори, макроспоріозу та альтернаріозу - для томатів і картоплі, а також проти пероноспорозу - для цибулі. Діюча речовина сумісна з іншими компонентами, за винятком речовин з лужною реакцією. Наприклад, металаксил з імазалілом і тебуконазолом використовуються для протруєння насіння сої та зернових, а суміш із протіоконазолом ефективна для захисту насіння льону, гороху, ярої та озимої пшениці і ячменю.
Стійкі види
На металаксил не реагують збудники сірої гнилі та борошнистої роси. З часом резистентність виробляють і збудники фотофтори.Придушити стійкість можна баковими сумішами з контактними фунгіцидами.
Токсичність
Металаксил належить до 2 класу токсичності для людей і 3-го - для бджіл.