Хізалофоп-П-Етил
Хізалофоп - активний селективний гербіцид хімічного класу арилоксифеноксипропіонатів. Чиста речовина має форму білих кристалів без запаху. Популярною формою цієї гербіцидної речовини є хізалофоп-П-етил, який використовують у сільському господарстві проти багаторічних злакових бур'янів у посівах широколистих рослин - цукрового та столового буряків, соняшнику, картоплі та інших.
Дія на бур'яни
Речовина має активну гербіцидну системну дію і швидко поглинається цільовими бур'янами. Переміщується судинною системою шкідливих рослин, переважно - по флоемі. Тобто найкращий ефект речовина дає за потрапляння на листя вегетуючих рослин і надходження гербіциду в корені. Максимальна ефективність дії препаратів з даною речовиною, в т. ч. хізалофоп-П-етилу 125 г/л, відзначається при обприскуванні бур'янів 10-15 см заввишки. У такому разі гальмується їхній розвиток, і настає загибель.
Механізм дії
Діюча речовина інгібує ацетил-СоА-карбоксилазу, що пригнічує вироблення ліпідів і порушує синтез каротиноїдів. Припиняється утворення мембран клітин для росту бур'янів, падає вміст хлорофілу, і різко зростають вільні амінокислоти в тканинах. У результаті знижується вироблення АТФ, і настає некроз і загибель рослини.
Симптоми пошкодження
Зовні дія хізалофопу проявляється хлорозом листя, пригніченням росту, у деяких бур'янів колір листя змінюється на бурий. Залежно від погоди однорічні бур'яни всихають і гинуть через 15-20 діб, багаторічні - за місяць.
На які бур'яни впливає
До вразливих видів рослин відносяться вівсюг, тонконіг, лляний пажитниця, метлица, мишій, волосисте і куряче просо, пирій, гумай, росичка, ясенець та ін.
Застосування
Гербіциди на основі хізалофоп-П-етилу використовують проти бур'янів у посівах і посадках овочевих сільськогосподарських культур. Обприскування пророслих бур'янів препаратами з хізалофоп-П-етилом ефективне в боротьбі з повзучим пирієм у посівах цукрових буряків та цибулі, капусти, ріпаку, а також зі злаковими однорічними бур'янами - у посівах томату, кавуна та гороху. Препарати з хізалофоп-П-тефурилом 40 г/л використовують проти мишію і проса, а також пирію в посівах льону, соняшнику, сої, розсади томатів, посадках картоплі, моркви та ін. овочевих культур.
Стійкі види
До речовини можуть проявляти резистентність лисохвіст, плоскуха, сорго, пажитниця, вівсюг, однорічний тонконіг. Уникнути толерантності бур'янів допоможуть дотримання правил використання препаратів і чергування гербіцидів.
Токсичність
Препарати з хізалофопом належать до 3 класу небезпеки для людей, і 3-4 класу - для бджіл.