Азоксистробін
Азоксистробін - діюча речовина пестицидів і фунгіцидів групи стробілуринів. Застосовується в сільському господарстві проти захворювань садових, зернових і овочевих культур.
Чиста речовина має вигляд безбарвних кристалів без запаху.
Дія на патогени
Препарати на основі азоксистробіну мають контактну і частково системну дію з лікувальним ефектом. Фунгіцидна дія азоксистробіну заснована на пригніченні мітохондріального дихання в клітинах патогенів. Максимальна ефективність відзначається на ранніх стадіях хвороби, оскільки діюча речовина пригнічує ріст конідій і міцелію та запобігає утворенню спор. Азоксистробін - досить шкідливий для людини при неправильному застосуванні або використанні великих доз, але при дотриманні інструкції речовина не несе ризиків. Препарати з діючою речовиною азоксистробін 250 г/л найбільш популярні та сумісні з іншими інсектицидами і фунгіцидами.
Механізм дії
Речовина інгібує дихання в мітохондріях грибів, блокуючи рух електронів у комплексі мембран мітохондрій, що пригнічує клітинне дихання. За появи плям інфекції вторинні заразні спори після обприскування в цих плямах не утворюються, що перешкоджає поширенню хвороби.
Симптоми пошкодження
Дія азоксистробіну проявляється зниженням масштабів зараження рослин, та зменшенням поширення спор і міцелію грибів.
На які патогени діє
Азоксистробін купують для боротьби з основними класами грибів - аскоміцетами та ооміцетами (збудниками борошнистої роси), базидіоміцетами (що провокують іржу), дейтероміцетами (септоріоз). Знищуються популяції, резистентні до інгібіторів вироблення стеринів, феніламідів і бензимідазолів.
Особливості застосування
Речовину використовують для обприскування, на початку вегетаційного періоду - для зниження життєздатності патогенів і попередження їхнього росту. До та після вегетації використовують фунгіциди, що мають інший механізм дії. Препарати застосовують у боротьбі з хворобами картоплі - парша, ризоктоніоз; томату - фітофтороз, борошниста роса, альтернаріоз; огірка та цибулі - пероноспороз; винограду - оїдіум, мілдью; газонів - гельмінтоспоріозні плями, фузаріоз; пшениці - септоріоз, іржа, борошниста роса, чорнуватість, піренофороз; жита - пліснява оливкова, іржа стеблова та бура, ринхоспоріоз; ячменю - плямистість сітчаста, іржа карликова тощо. Ціна препаратів з азоксистробіном залежить від виробника та концентрації діючої речовини.
Стійкі види
Толерантність може проявити борошниста роса зернових і огірка, а також сіра гниль на тепличних овочах. Для запобігання допустима обробка тільки 1-2 рази за сезон, через 2 тижні з чергуванням фунгіцидів.
Токсичність
Препарати з даною діючою речовиною відносяться до 2 групи небезпеки для людей, і 3-ї - для бджіл.